top of page

Fotokromik
Isı ve Işığa Duyarlı Cam Teknolojisi

Transgold Kararma-Çizim.jpg

UV ışınlarının yoğunluk ve miktarına bağlı olarak renk değiştiren gözlük camları fotokromik olarak adlandırılırlar. Bu camlar iç mekanda UV ışınlarının azalmasıyla şeffaflaşırken, güneşe çıkıldığında kararırlar.
 

Dış ortamda koyulaşması nedeniyle fotokromik camları tam anlamı ile “güneş gözlüğü” olarak tanımlamak doğru olmaz. Çünkü güneş gözlükleri her ortamda ve her ışık altında aynı renk ve koyuluktayken, fotokromik gözlük camlarının rengindeki kararmanın yoğunluğu birçok etmene bağlı olarak değişir. Kullanıcılara fotokromik camları güneş gözlüğü “yerine” kullanmayı önermek doğru bir yaklaşım değildir. Ancak fotokromik camlar dış ortamda güneş gözlüğüne alternatif sayılabilecek bir kararma işlevine sahiptir. Bu nedenle fotokromik camların kararma işleviyle sağlayacağı avantajların gözlükçü/optisyenler tarafından kullanıcılara çok iyi ve net bir şekilde anlatılması gerekmektedir.
 

Fotokromik camların farklı dış koşullara maruz kalarak renk değiştirme oranı sadece ışığın miktar ve yoğunluğuna değil, aynı zamanda ışığın doğrudan mı, yansıyarak mı geldiğine, ısıya, bulunulan ortama, günün farklı saatlerine ve bulunulan coğrafyaya göre değişir. Bu nedenle dış koşullara hiçbir şekilde bağlı olmadan hep aynı koyulukta kalan güneş gözlüğü camlarıyla fotokromik camı eşleştirmemek gerekir.
 

Bu noktada fotokromik camlar ışığın miktar ve yoğunluk olarak çoğaldığı ortamda kararma işlevi sayesinde, çoğu zaman kullanıcıyı gözlüğünü çıkarıp ayrı bir güneş gözlüğü kullanmak yerine rahatça aynı gözlük camlarıyla işini yapmaya devam etmesine destek verir. Aynı şekilde iç mekana girdiğinde ya da dış ortamda ışık azaldığında camın renginin açılması yine gözlük değiştirmek zorunluluğuna gerek bırakmayacaktır. Bu nedenle fotokromik cam kullanmak birçok kullanıcıya çok pratik gelir. Ancak bunun fotokromik camlı gözlüğü güneş gözlüğü yerine kullanmak anlamına gelmediği kullanıcıya açıkça anlatılmalıdır.
 

Fotokromik camlar dış mekana çıkıldığında doğrudan güneş ışınlarının etkisiyle karardıkları gibi, kullanıcı arabadayken de gözlüğünün camlarında bir miktar kararma gerçekleşir. Ancak araçların camlarındaki UV filtreleyici özellikten dolayı kararma dış mekandakiyle aynı oranda olmayacaktır.
 

Refraktif kusurların düzeltilmesini sağlayan numaralı gözlük camı kullanıcıların fotokromik camları tercih etmesinin en önemli nedeni bu camları güneşli havalarda ve arabada olduklarında rahatlıkla kullanabilmeleridir. Birçok kişi yanında numaralı güneş gözlüğünü de taşımak yerine, ortam değiştirdiklerinde kararan ve açılan fotokromik camları ile sürekli gözlük değiştirmeden tek gözlük kullanmayı tercih ederler. Özellikle güneşten etkilenen ve rahatsız olan kullanıcılar için, gözlerini UV ışınlarının zararlı etkilerinden de koruyan fotokromik camlar idealdir ve onlara daha net bir görüş ve kullanım kolaylığı sağlar.
 

Kullanıcı ihtiyacına göre farklı fotokromik camlar kullanılabilir. Tek odaklı görüş (single vision) sağlayan fotokromik cam olabildiği gibi, iki odaklı görüş sağlayan bifokal (bifocal) ya da çok odaklı görüş sağlayan multifokal (multifocal) kromatik camlar da bulunmaktadır.
 

Fotokromik camlar özellikle iç mekan ve dış mekan arasında çok giriş çıkış yapan kullanıcılar için idealdir.
 

UYARI !

İçeriğimizde FOTOKROMIK başlığı ile yer alan yazılı ve görsel içerikler öneri ve bilgilendirme amaçlı olarak farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuştur. Bu içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemlerinin, bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi birçok farklı duruma göre değişiklik gösterebileceğini unutmayınız. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size her zaman ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

bottom of page